Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in eşi Priscilla Chan’den bir bebeği olacağını zaten öğrenmiştik. Hatta son olarak geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg’in 2 ay doğum için izne ayrıldığını sizlere aktarmıştık. Mark Zuckerberg bugün Facebook sayfasından kız bebekleri Max’in dünyaya geldiğini duyurdu.

“Kızımıza bir mektup” başlıklı yazıda Zuckerberg, kendisi ve eşi Priscilla’nın kızlarının dünyaya gelmesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını anlatıyor. Bu yazının en dikkat çeken tarafın ise hiç şüphesiz “bağış” kısmı. Mark Zuckerberg, kızları Max’in doğumunu kutlamak için kendisi ve karısının sahip olduğu Facebook hisselerinin %99’unu bağışlayacaklarını duyurdu.

Zuckerberg’in bahsettiği bu hisselerin toplam değeri ise yaklaşık 45 milyar dolar değerinde. Bu 45 milyar dolarlık hisseler ise, Zuckerberg’in eşinin girişimi olan Chan Zuckerberg Vakfı’na bağışlanacak. Bu vakıf ise, “gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak ve dünyayı yaşanabilir kılmak için” çalışacak. Vakıf, kişisel gelişim, hastalıkları iyileştirme, insanları birbirine bağlama ve güçlü toplumlar inşa etme konularına odaklanacak.

Öte yandan bu bağış işlemi hemen gerçekleşmeyecek. “Yaşam boyu” sürecek olan bu bağış, vakfın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak.